Naši kadeti pátí ve Francii!

Valence, 3.-4.6.2017. V pondělí 5.6. se vrátila výprava našich kadetů z velkého mezinárodního turnaje mládeže ve francouzském městě Valence. Českou republiku reprezentovali Vojtěch Bílek (1.KPK Vrchlabí), Robin Konšel (PCBD) a Filip Vedral (1.KPK Vrchlabí), doprovod tvořili Pavel Hejl st. a Pavel Hnilica z Komise mládeže.

Turnaje „International de la ville de Valence“ se každoročně účastní nejlepší týmy z Francie, včetně francouzských reprezentačních výběrů a zástupců zahraničí. Vzhledem k omezenému množství hřišť je počet startujících týmů limitován na maximálně 128. Zájem o tento turnaj bývá tradičně větší, než je jeho kapacita a na mnohé účastníky se nedostane. Naše petánková asociace dostává na turnaj do Valence pozvání pravidelně od r.2008 a téměř pokaždé se účastní. Letos naši mladí startovali v kategorii kadetů (13-15let), přičemž nejmladšímu hráči (Filip Vedral) ještě nebylo ani 12.

Vlastnímu turnaji předcházela sobotní exhibice vybraných týmů ze zahraničí, z francouzských regionů a národních výběrů Francie. Ze zahraničních týmů se exhibice letos zúčastnilo Monako (1 tým), Německo (3 týmy) a Česká republika (1 tým). Na exhibici startovaly většinou týmy juniorů (16 a 17 let). Přesto se naši mladí tak docela neztratili a sehráli se všemi vyrovnané partie. Ve dvou utkáních ze sedni (týmy Toulouse a Valensolles) se jim podařilo zvítězit, v jednom remizovali (Německo). V utkání proti francouzskému národnímu výběru jsme sice prohráli rozdílem výkonnostní třídy a skórem 3:13, ale 10 dílčích her znamená, že naši hráči vzdorovali dlouho a zápas předem rozhodně nevzdávali. Exhibice se zcela nedohrála, neboť navečer začalo pršet a, jak známo, ve Francii se za deště petánk nehraje.

Všichni startující dostali pamětní medaile za účast. Sobotní exhibici doprovázela také dovednostní soutěž složená z kombinace střelby a umisťování, ve které každý z týmů měl svého zástupce. Náš Robin Konšel se postupně probojoval až do finále (!), v němž jenom těsně (6:7) podlehl svému francouzskému soupeři.

Hlavní turnaj probíhal celou neděli, přičemž v pondělí bývá ve Francii touto roční dobou volno (svatodušní svátky). Turnaj „International de la ville de Valence“ bývá rozdělen do čtyř kategorií (benjamines, minimes, cadets, juniors). Naši byli přihlášeni do kategorie kadetů. Turnaj se hraje systémem na dvě porážky a bez časového limitu. V poledne zapíská pořadatel přestávku na oběd a všechny aktuálně rozehrané zápasy se dohrávají až po jídle. Našim se podařilo vyhrát první kolo rozdílem tří bodů proti soupeřům z Lyonu a to přesto, že jsme většinu času prohrávali. V dalším kole jsme narazili na favorita skupiny (tým Ardèche) a utkání jsme prohráli vysoko 1:13. Tyhle kluky porazit bylo zkrátka nad naše možnosti. V baráži jsme opět změřili síly s týmem z prvního kola a opět jsme zvítězili stejným rozdílem 13:10. Zápas měl ale zcela jiný průběh, čeští hráči měli od začátku navrch a soupeř naše vedení pouze snižoval.

Vítězství v baráži znamenalo postup ze základní skupiny do osmifinále, kde už se hrálo systémem KO. V něm jsme porazili tým z Grenoblu přesvědčivě 13:4 a ocitli jsme se ve čtvrtfinále. Tam nás čekal silný soupeř z místního klubu Valensolles. Naši hráli velmi dobře, ale soupeř zahrál výborně a utkání jsme tentokrát prohráli 9:13. Tým našich přemožitelů, jakkoliv se nám jevil jako velice silný soupeř, pak v dalším kole (semifinále) hladce prohrál proti ještě lepšímu soupeři. Celková úroveň turnaje ve Valence bývá vždy velmi vysoká a letos o ní svědčí i to, že ze čtyř francouzských vybraných repre. týmů se do finále neprobojoval ani jeden.

Naši tedy skončili po skvělých výkonech nakonec ve čtvrtfinále na společném 5. až 8. místě. Toto umístění, společně s Robinovým výsledkem v dovednostní soutěži, činí z vystoupení našich kadetů ve Francii velice úspěšný sportovní podnik, který snese srovnání s výsledkem národního týmu na ME juniorů v Monaku 2016.

Na mezinárodní turnaje mládeže do Annecy či do Valence jezdíme s výpravami již od r.2008 a pokaždé je naším tichým přáním alespoň postup ze skupiny. Letos se podařilo něco mnohem více. Dokázali jsme, že na velké mezinárodní akci už nejsme jen pouhou „potravou pro kanóny“, ale že s námi soupeři musejí počítat. Dosaženým výsledkem jsme přeskočili další „laťku“ a získali pozornost i zasloužené sympatie a uznání v mezinárodním prostředí.

Konečně se u nás objevují mladí hráči, kteří se nebojí změřit své síly s těmi nejlepšími soupeři v Evropě a jejichž výkonnost jde rychle nahoru. Je to zásluhou soustavné práce, obětavosti a úsilí mnoha lidí na všech úrovních naší asociace. Za to jim všem děkujeme a držíme palce do budoucna.

Fotky z turnaje k nahlédnutí zde.V Brně 8.6.2017
Pavel Hnilica, trenér, člen KM
Pavel Hnilica - vloženo: 12. 6. 2017 09:02:11

Diskuze


Vložit příspěvek:

Email není povinný a vidí jej pouze administrátoři webu. Pokud chcete, abychom vás byli schopni kontaktovat, prosíme o jeho vyplnění.