Reprezentace ČR

Českou republiku může hráč reprezentovat v šesti různých kategoriích. Jde o reprezentaci juniorskou, do 23 let, mužskou, ženskou, veteránů a klubovou. Reprezentantem se hráč může stát dvěma způsoby, přičemž záleží na dané kategorii. Prvním způsobem je vyhrát mistrovství České republiky v dané kategorii, čímž se automaticky stáváte reprezentantem pro příští rok. Toto pravidlo platí pro mužskou, ženskou, veteránskou a klubovou reprezentaci. Druhým způsobem je být vybrán příslušnou komisí, která reprezentační tým skládá. To se týká reprezentace juniorské a do 23 let.

Každý sudý rok se koná mistrovství světa mužů, kterého se účastní země všech kontinentů vyjma Antarktidy. Neboť bylo organizačně a ekonomicky velice obtížné uspořádat mistrovství pro všechny přihlášené týmy, zavedl se systém kvalifikací. Pro evropské země tedy platí, že pokud se chtějí kvalifikovat na mistrovství světa, musejí se předtím na mistrovství Evropy umístit do 24. místa. Česká republika v této kategorii zatím nedosáhla na žádný výrazný úspěch.

Mistrovství Evropy mužů se poté koná každý lichý rok. Ani zde Česká republika zatím nedosáhla na žádný výrazný úspěch, nejlepším umístěním zatím bylo druhé místo v Poháru národů (toho se účastní země, které na mistrovství nedokázaly postoupit ze skupiny).

Mistrovství světa a mistrovství Evropy se ve stejných intervalech koná i v ženských a juniorských kategoriích. Zde se již českým reprezentantům několikrát podařilo umístit na medailových příčkách. Největším úspěchem žen je stříbrná medaile z mistrovství Evropy a čtvrtfinálová účast na mistrovství světa. Juniorům se podařilo dvakrát vyhrát Pohár národů a na mistrovství Evropy dvakrát dokráčeli až do čtvrtfinále.

Mužská reprezentace do 23 let, které se říká espoirs (francouzsky "naděje"), se do finálového kola mistrovství Evropy zatím nikdy nedostala. Nejprve je totiž nutné kvalifikovat se z předkola a to se ani jednou z prozatímních čtyř pokusů nepodařilo. Mistrovství Evropy se koná každý sudý rok, mistrovství světa v této kategorii neexistuje. Ženská reprezentace do 23 let se zatím zúčastnila pouze jednou a také se nekvalifikovala do závěrečného kola.

Kategorie veteránů, tedy hráčů nad 55 let, je poměrně nová, ale Češi v ní mohou mít celkem vysoké ambice. Zatím nejlepším umístěním je páté místo z Dánska.

Reprezentačním klubem pro evropskou ligu klubů se vždy stává klub, který vyhraje českou Extraligu klubů. Minimálně šest hráčů, mezi nimiž musí být alespoň jedna žena, poté bojuje v prvním kole o postup do druhého kola a následně do finálového kola. Českým klubům se dlouho nedařilo dosáhnout výraznějšího úspěchu, teprve v roce 2013 se klubu PC Carreau Brno podařilo postoupit do druhého kola.