Historie pétanque

Historie pétanque sahá až do starověkého Řecka a Říma. Řekové si rádi krátili čas hrou, kdy házeli kamenné koule na cíl. Římané se už dnešní podobě pétanque přibližovali více. Ke hře používali dřevěné koule s kovovým pláštěm a snažili se je umístit na méně vzdálený cíl.

Hra se postupně rozvíjela, rychle se šířila po celé Evropě, až se dostala do středomořské oblasti Francie. Zde k rozvoji hry přispěli francouzští vojáci, kteří z nudy hráli „jeu de boules“ s dělostřeleckými koulemi. Až na začátku 20. století vznikla první pravidla pétanque, která si rychle získala popularitu na celém světě.

Oficiální podobu dostává sport v Lyonském regionu a hra zvaná „Lyonnaise“ se stává v roce 1850 sportem. Dochází současně k založení první oficiální společnosti "Le Clos Jouve". V roce 1906 je založena Lyonská regionální federace, v roce 1933 Národní federace her s koulemi, která se v roce 1942 stala Francouzskou federací.

Samotná hra pétanque se zrodila z „jeu Provencal“ (Provensálská hra). Pravidla byla uzákoněna v roce 1927 a v roce 1945 vznikla Francouzská federace pétanque a provensálské hry.

Hra vznikla v městečku La Ciotat nedaleko Marseille ve Francii. Stalo se tak roku 1908. Tehdy se každé odpoledne v Beraud clubu scházela společnost hráčů. Hra se hrála s koulemi, které byly pokryty výstupky, a před odhozením koule se provádělo několik kroků.

Mezi účastníky byl i jistý Jules Le Noir, jenž trpěl chronickým revmatismem, který mu zamezil hraní provensálské hry. Při ní se koule házely až na dálku 20 metrů, a bylo potřeba k tomu vynaložit mnoho síly. Dřív býval v této hře velmi úspěšný, nyní však frustrovaný svým špatným zdravotním stavem sedával při postranní čáře, neschopen účastnit se utkání.

Jeho přítel, Ernest Pitiot, který utkání pořádal, umožnil Le Noirovi účastnit se hry a spolu k tomuto účelu upravili pravidla. Nejprve se ke dvojici přidalo několik přátel ze solidarity, ale postupně tento způsob hry upoutal i ostatní hráče.

Hrálo se tzv. „des pieds tanqués“, což znamená „s nohama u sebe“. Z toho vznikl zkomolením název hry s novými pravidly - pétanque. Ta se rychle stala populární v celé Provence i přes odpor konzervativních hráčů provensálské hry. Roku 1927 byla pravidla uzákoněna.